Právě si prohlížíte Stát začne vyplácet 500 Kč zástřelné za kormorána

Stát začne vyplácet 500 Kč zástřelné za kormorána

Že je kormorán dlouhodobě přemnožen, se ví už několik let. Jakmile se někde usadí kormoráni hejno, dokáží tito opeřenci velmi rychle zdecimovat podstatě celkovou obsádku ryb na vyhlídnuté vodě. Co se týče druhů oblíbených ryb, je kormoránům podstatě jedno co loví.

Největší ztráty působí na rybách s protáhlou stavbou těla, jako jsou štika, candát, amur, pstruh, lipan, které mu snadno projdou do žaludku. Kormorán je prvotřídní dravec a dokáže velice přesně ulovit vyhlídnutou rybu. Kormoráni způsobili za poslední roky škody za stovky milionů korun.

Své by o tom mohlo vyprávět nejedno rybníkářství i rybářské organizace v České republice. Problém s přemnoženým kormoránem velkým není jenom u nás, ale podstatě po celé Evropě. Je více než jasné, že ochrana kormoránů překročila únosnou mez a jakákoliv další ochrana kormorána je zcela nepřípustná.

Naštěstí se pro jednou věci hnuli správným směrem a dne 24 října byl schválen odstřel kormoránů se zástřelným 500 Kč. V minulosti nebylo nikterak jednoduché získat povolení odstřelu z mnoha důvodů. Doufejme tedy, že věci naberou rychlý spád a získat tak povolení, bude tak mnohem jednodušší.

Cele znění: Na základě usnesení vlády České republiky ze dne 24. října 2018 č. 684 o nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 30/2014 Sb., o stanovení závazných pravidel poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích a na vybrané myslivecké činnosti, ve znění pozdějších předpisů, které nabývá účinnosti od 1. 11. 2018, bude stát vyplácet zástřelné 500 Kč za kormorána.

Doplněno 28.12.2018

Pojďme se podívat na nutné kroky k tomu, aby mohl být počet kormoránů na revíru regulován a náhrady byly vyplaceny. K získání povolení odstřelu kormorána je nutné vyřídit dvě zákonné výjimky. Obě administruje příslušná obec s rozšířenou působností. Výjimky na sebe navazují – před podáním žádosti o druhou výjimku je nutné získat nejprve výjimku první.

1) Žádost o výjimku podle § 5a a 5b zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody (kormorán požívá jako každý pták v zemích EU obecnou ochranu – nelze jej bez příslušného povolení rušit, zabíjet atd.

2) Žádost o výjimku podle § 39 zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti (kormorán není zvěří dle zákona o myslivosti – nemá stanovenou denní dobu lovu, dobu hájení ani další nezbytná pravidla). Podmínkou je předchozí získání výjimky dle §5 zákona č. 114/1992 Sb.

U žádostí je třeba dbát a v daných termínech reagovat na výzvy úřadu (obce s rozšířenou působností) k doplnění údajů, materiálů, účasti na jednáních, odvolání různých ochranářských spolků atd. Na tyto podněty je třeba neprodleně reagovat, aby na základě nereagování nebylo úřadem zastaveno či zcela zrušeno řízení.

Úřad by měl vydat rozhodnutí do 30 dnů od obdržení žádosti, je ale vhodné, abychom vás upozornili, že v mnoha případech je praxe delší. V případě, že úřad nereaguje, lze podat k jemu nadřízenému orgánu (krajský úřad) stížnost na nečinnost. S přípravou žádosti o výjimku se také můžete obrátit o pomoc na váš územní svaz.

Kdo a jak může odstřel provádět?

Je-li schválena výjimka na odstřel kormoránů, platí následující zákonná omezení:

Zákaz lovu kormoránů na nocovištích.

Zákaz lovu kormoránů na hladině (nebezpečí odrazu deformovaného broku od vodní hladiny).

Zákaz lovu kormoránů kulovou zbraní (malorážka, kulovnice) – povolena je pouze brokovnice.

Lov může provádět pouze myslivec s platnou povolenkou na lov kormorána, pouze v honitbě, kde je členem nebo hostem.

Jak požádat o zástřelné?

Příslušné myslivecké sdružení bude na základě dříve udělených výjimek střílet kormorány; o zástřelné následně žádá myslivecké sdružení, nikoli jednotliví střelci. V druhé polovině srpna příslušného roku shromáždí všechny horní části zobáků z postřílených kormoránů, dá je do sáčků vždy po 5 kusech (zatavené, nebo v sáčcích „na zip“) a odevzdá je na místně příslušnou Státní veterinární správu.

Přitom si nechá potvrdit počet odevzdaných zobáků na zvláštní formulář (takzvaná příloha č. 2). Poté pošle jiný formulář (žádost o poskytnutí finančních příspěvků poskytovaných uživatelům honiteb, ke stažení zde) a vyplněnou přílohu č. 1 (ta popisuje počet střelených kormoránů a částku, kterou žadatel požaduje – je součástí výše zmíněného formuláře) na místně příslušný krajský úřad.

Následně přijdou mysliveckému sdružení peníze na účet, o formě vyplacení jednotlivým lovcům dále rozhoduje příslušné myslivecké sdružení. Ačkoli administrace zástřelného není příliš jednoduchý proces, jedná se o velký a pozitivní posun – do současnosti zástřelné za kormorána vyplácel Český rybářský svaz.

Věřme, že do budoucna se podaří vyřešit i přetrvávající problém s přemnoženou (a chráněnou) vydrou, která decimuje hlavně naše pstruhové revíry. Kompletní metodiku i formuláře ke stažení je možné nalézt na stránkách Ministerstva zemědělství na portálu Eagri.cz .

Zdroj

Sending
User Review
4.42 (12 votes)

Tento příspěvek má 4 komentářů

  1. ja

    Dobrý den, zřejmě dobrá zpráva, akorát by mě zajímalo kde si stáhnout dokumenty k vyřízení žádosti o povolení odstřelu a popřípadě o vyplacení zástřelného na Eagri.cz to nemohu dohledat, tak zda zaslat přímo odkaz na E mail.
    Děkuji

    1. Fisherman

      Ahoj,

      mrknu na to a pak dám vědět s odpovědí na mail.

  2. ja

    ok, dekuji
    ale zatim nic nedorazilo

    1. Fisherman

      Ahoj,

      dokumenty máš na mailu.

Napsat komentář