Snění, víra a pověrčivost patří k rybařině jako květ ke stvolu. Jsou druhem poezie, bez níž by nám bylo u vody smutno. Středem pozornosti bývalo vždy hlavně to, co bylo neznámé a tajemné. Z ryb především úhoř. My už víme, s kým máme tu čest a čím a jak na něho. My už nevěříme, že mu chutnají fazole a hrách, jak nám to předkové doporučovali.
Moc se věřilo a doporučovalo, že každou nástrahu je dobře ochucovat, přesněji řečeno před použitím natírat. Kdyby to chtěl někdo zkusit, vyzradím jeden z receptů. Trocha medu a sádla stejného množství se smíchá. Aby tato směs zřídla, dá se do ní voda s pšeničnou moukou k poměru medu a sádla.
Za bouřlivého počasí, kdy voda stoupá a kalí se, má se vnadit poblíž rákosí s bahnitým břehem semencem na měkko uvařeným. K místu se sjedou všechny kaprovité ryby včetně línů. Vhodné nástrahy jsou dešťovky, larvy a housenky všeho druhu.O tloušti se věřilo, že je rybou vybíravou, ale obzvlášť si libuje v játrech, červích, bramborách, chroustech, švýcarském sýru, též malých rybách, racích a žabách.
Jedna z nejlepších návnad, jíž jsou zvlášťni delikatesou pro všechny ryby, se doporučuje připravit takto. Holub mrtvý se oškube a stáhne, vnitřnosti se vydělají. Otvor se naplní moukou režnou, anebo lépe režnými otrubami. Do otrub, či mouky se přidá med. Holub se omotá slaměným hnojem, načež se položí do prostranného hrnce.
Připravený holub se posype hrstí sýra náležitě starého.Hrnec se uzavře a zahrabe do starého hodně uleženého hnoje. Za čtrnáct dní se hrnec otevře, v němž se najdou ty nejlepší červi, jež jsou nejlepší rybý nástrahou. Má-li být zásoba takových červů dostatečná, dají se občas do hrnce střeva slepičí, sedlá krev, čerstvá játra potřená medem.
Z ovoce se doporučovaly jahody, třešně, maliny, hrozny, slívy atd. Aby byly ryby napřed s návnadou seznámeny, má se ovoce rozhodit na místě lovení několik dní před chytáním. Na lákání ryb s oblibou předepisuje švýcarský sýr. Avšak pozor!!! Aby se ve vodě tak snadno nevymáčel, poleje se na talíři sladkým kravím mlékem tak, že se sýr úplně se zaleje. Sýr v mléku časem ztuhne. Nástražné kousky mají podobu kostky. Ještě více se sýr dá vylepšit, uvaří-li se v sladkém mléku, do něhož se roztlučou v hmoždíři hřebíčky s šafránem.
Na podoústve a bělice, je nejlépe použít ječmenová zrna bez plev. Výbornou návnadou bývaly chlebové kuličky, připravované z čerstvé pečeného chleba.
Některé dřívější rybářské přípravy zachází až do magie. Nakonec posuďte sami! Speciální příprava těsta musela proběhnout podle přísného rituálu, aby zlé mocnosti nenabyly vrchu, nakreslil rybář na podlaze kabalistický kruh, do kterého vstoupil s vařičem a hrncem s poklicí a sáčkem loňských brambor. Do přesné odměřené dávky nejbělejší pšeničné mouky přidal tři kostky cukru a spustil stopky, neboť vaření brambor, a paření mouky je nutno bedlivě sledovat na sekundové ručičce.
Přečíst další články o nástrahách
Proto ženské nikdy dobré těsto na ryby nesvedou, jso při vaření lehkomyslné a vůbec halabala. Když rybář zcedil vodu z hrnce do poslední kapky, začal pracovat měchačkou, což je práce nejen namáhavá, ale hlavně odpovědná. Připravené těsto musí být totiž zcela naprosto bez sebemenších hrudek. Když pak vypadlo lehce z hrnce a rybář učinil uspokojivé zkoušky na jakost, řekl uznale „uf “, narovnal se v kříži a prohodil: Tak dneska mám šusku jako kyt.
Někteří rybáři nad kouřícím těstem ještě zvažovali: Mám do toho vrazit fenykl nebo bobrovinu, anebo deko kafru? Když zváží všechny okolnosti, většinou spojí těsto s anýzovým výtažkem. Je ovšem řada ingrediencí a vonných silic z nekonečné řady novinek, kterých je na trhu nespočetně. Proto chodívají rybáři na výzvědy, nejraději do rybářských obchodů, kde lze během dvouhodinového vybírání jednoho balení háčků obohatit své zkušenosti. Myšleno i psáno před desítkami let.
Proslulým lákadlem na ryby byl prý tajemný přípravek, kterého používala Ema Destinnová a její druh Dinh Gilly. Před započetím lovu byly vhozeny do řeky magické bělavé koule, připravené zámeckým porybným. Pomocí tohoto přípravku dostával prý Dinh Gilly kapry už v polovině března, ačkoliv podle učebnic a rybářských příruček kapr v tuhle dobu nebere.
Kolik rybářů se pokoušelo tohle tajemství zámecké kuchyně vyzvědět, nikdo by ani nevěřil. Je to už dávno, a tak vám nezištně tohle velké tajemství prozradím. Uvaříš pěkný hrnec bramborů, svazek mrkve, připravíš půl kila mačkaného semence a všechno se čtvrtlitrem lněného oleje a špetkou kafru v hněteš do několika kilogramů hlíny. A zrobíš koule, jako pořádný knedlík.
Koupit živé červy-pinky barevné,bílé on-line