V samotných rybářích je velká škála rozdílných typů. Někdo čeká až budou příznívé podmínky pro rybolov, jiní zkouší štěstí od samého začátku sezóny. Po pravdě, lovy kolem února a března nejsou tím pravým ořechovým, co se týče komfortu a braní ryb. Vždyť skončit bez záběru může i sebelepší rybář. Pokud máte ve svém okolí vodu, kde je relativně menší množsví vody, může být tato voda trefou do černého, co se týče před jarního rybolovu. Na co všechno se zameřit v tomto čase, vám prozradí následující tipy.
KVALITNÍ OBLEČENÍ
Teplota něco nad nulou člověka moc nepotěší. Rybaření za mokrého a studeného počasí je příjemné jen do doby, pokud člověk u vody nemrzne. V této roční době se dá počítat také s ledovým větrem a také s dešťovými přeháňkami. Podle délky pobytu u vody je potřeba použít patřičné oblečení. Jako základní vrstvu na tělo, je nejlepší použít termo prádlo s přirodných materiálů, nejlepe z merino vlny.
Dále by si člověk měl opatřit kalhoty a bundy z materiálu, který nepropouští vodu (např.povoskované materiály). Oblečení, které se změní v nacucanou „houbu“, vám dvakrát nepřidá na pohodě při rybolovu. Ke správnému oblečení také patří dobré boty. Ty zabrání, aby se chlad dostal do celého těla. Kapesní kamínka, termo rukavice a ponožky, čelenka, vlněná čepice, pomůžou překonat tyto dny bez problémů.
FAKTOR POČASÍ
Čím je větší zima, tím méně jsou ryby v pohybu. Přesto potravu přiměřeně své aktivitě přijímají. Převážně to závisí na vnějších vlivech: vítr a tlak vzduchu mohou rybám posílit chutě anebo jim veškeré vzít! Nejlepší vyhlídky jsou během prvních dnů po dlouhotrvající tlakové níži.
Fouká-li v té době také ještě mírný až částečně silnější jihozápadní vítr, nemělo by úspěchu stát nic v cestě! Jinak to vypadá, když duje severní, ale hlavně východní vítr s mrazivým vzduchem ze Sibiře. Za takového počasí raději zůstaňte doma, neboť za takových podmínek se v následujících dnech ryby postí.
ZAMĚŘTE SE NA DETAILY
Jak už bylo uvedeno, je v tomto čase přijímání potravy velice malé. V letních měsících vám ryby odpustí mnohé z vašich nedostatků. Metabolismus už je rozběhnutý a pokud se strefíme do chuti ryb, mnohdy býváme odměněni spousty záběrů. Chcete-li dosáhnout alespoń nějakých záběrů, je potřeba se zaměřit na všechny detaily. Základ je v jednoduchosti celé udice a také v její jemnosti. Pokud vám podmínky dovolí a víte přesně, že daná voda je bez vázek, použijte kmenové vlasce 0.14 mm.
V návazce budou samozřejmě ještě tenší. Velikost háčku volte od 12 do velikosti 20. Samotné pruty volte s vrhací zátěží do 30g . Takto bude celá sestava fungovat naprosto dokonale. Tvrdé pruty nechte ještě nějaký čas doma. Nesmíme opomenou také nástrahu. Ta by měla být velikostně jako háček na daném návazci, a měla by se ve vodě chovat co nejpřirozeněji. Jakmile se vám podaří vyladit všechny detaily, máte z poloviny vyhráno.
Další články na podobné téma zde
NÁVĚTRNÁ STRANA
Na podzim a na jaře je pro úspěšný rybolov důležité chytat na návětrné straně vody. To znamená na straně, která je vystavena větru. Máme zde největší vyhlídky na úspěch, protože se zde ryby shromažďují. Voda je v pohybu, potravinové částečky, kyslík a rybky probouzejí zájem jak bílých, tak kaprovitých ryb. Je to stará zásada, ale neměli bychom na ni zapomenout obzvláště na neznámých vodách.
HLEDAT RYBY
Pokud není aktivní ryba a nepřiplave k nástraze, musí tedy nástraha k rybě. Jako úspěšnou taktiku lze použít tuto metodu. Pokud chytáme na dva pruty na položenou, nahoďte každý na jiné místo. Po nahození necháme montáž s nástrahou na dně několik minut v klidu. Nenásleduje-li během té doby záběr, nástrahu přitáhneme.
Zvedneme přitom prut jako při záseku, přitáhneme nástrahu o několik metrů blíže a zase prut odložíme do vidliček. To samé opakujeme s druhým prutem. Nenásleduje-li žádný záběr, opět vše opakujeme až do doby, kdy nám leží nástraha pár metrů od kraje. Kdo bude takto postupovat, ten přes den prohledá docela slušný prostor. Podle projevených záběrů dokážeme přesně určit, kde jsou ryby ve vodě.