Nabídka rybářských vlasců je v současné době natolik široká, že umožňuje koupit vlasec přesně podle vašich představ. Velice rychle si tak vyberete vlasec podle rybolovné techniky nebo na cílovou rybu. Následně zvolíte průměr, či barvu i podle potřeby materiál vlasce ( monofil, copolymer, fluorocarbon)
Pak už jenom stačí vlasec namotat na váš naviják a můžete vyrazit na ryby. Po pár vycházkách ale zjistíte, že ten super-revoluční produkt, který výrobce tak pěkně popsal, asi nebude taková bomba. Sám za sebe můžu říct, že si mi stalo několikrát.
Například mi prodejce na prodejně doporučil vlasec (nevím už značku, ale určitě už neexistuje :-), o kterém mluvil jenom v samých superlativech. Dal jsem tedy na jeho slova a ihned na druhý den jsem vyrazil k vodě. Nachystal jsem prut na plavanou, nachystal krmení, naměřil hloubku a čekal na první záběr.
Ten přišel velice brzy. Dovlhčoval jsem zrovna krmení, když vidím, jak mi splávek ujíždí směrem doleva. Na tento záběr jsem odpověděl jemným přiseknutím. Ve špici prutu jsem ucítil dvojí škubnutí a to bylo vše. Na to mi vzápětí ryba prchá neznámo kam i se splávkem.
Říkal jsem si, že jsem ten vlasec musel asi nějak porušit. Nejspíše, když jsem na vlasec přidělával bročky, tak jsem je asi více zacvakl peánem. Když jsem celou splávkovou sestavu se splávkem navazoval znovu, zkusil jsem s vlascem mezi prsty několikrát zaškubat. Najednou zjišťuji, že ten zázračný vlasec trhám v prstech jak niť.
Rázem mi bylo naprosto jasné, že na tuhle pavučinu chytat nepůjde. Vše tedy zabalím a odcházím od vody. Všímám si ještě při odchodu, že u přítoku sedí dva rybáři a jeden mě prosí, abych šel za ním. Rybář mě poprosí, jestli umím dobře navázat háček, což mi sice připadá divné a tak si rychle pomyslím, že to bude asi nějaký začátečník.
Kolega mi tvrdí, že má asi nějaké špatné háčky. Vše navážu s maximální precizností, kdy ještě uzel nasliním. Když ale jeden z rybářů za uzel několikrát zaškube, dojde pokaždé k prasknutí. To se opakuje několikrát. Rybář mi povídá, že už upálil tři krmítka. Pak se ho zeptám, kde ten vlasec koupil?
Ještě než odpoví, je mi úplně jasné, odkud ten zázračný vlasec pochází. Nakonec nejsem jediný, kdo odjíždí od vody předčasně. Později se dozvídám, že onen špičkový vlasec byl nakoupen prodejcem z rybářské prodejny za pakatel v Polsku. S vidinou velkého zisku vlasec suverénně prodával za nemalé peníze.
Další výborný vlasec, který jsem si koupil byl Byron Ghost. S Byrony jsem měl do té doby dobré zkušenosti, tak jsem se nechal zlákat i touto jejich novinkou. V popisku prodejce uváděl, že je tento vlasec kombinací F-Carbonu a velmi silného Co-polyamidového vlasce.
Z této kombinace vyplývají vynikající vlastnosti rychlého neviditelného vlasce s vysokou nosností, které nemohou fluocarbonové vlasce dosahovat. Po přečtení jsem ihned nabyl dojmu, že tento vlasec je přesně to, co nutně potřebuji mít namotané na cívce navijáku. Nelenil jsem tedy a hned vše objednal z internetu.
Když ale při první vycházce na jednu pískovnu došlo k uváznutí wobleru, tak vlasec praskl jak nic. Na dně zůstal můj oblíbený wobler od pana Kácela. Pomyslel jsem si, že jsem vlasec řízl o slávičky, kterých je na této pískovně spousty. V ten den už jsem naštěstí nic nechytl.
Asi po týdnu jsem zase vydal vláčet. Po nějaké době jsem chtěl vyměnit woblera. Najednou jsem si všiml, že z průměru 0.25 se stala snad 0.15. Sám nevím jak je to možné, ale ten vlasec se začal normálně zmenšovat v průměru. Buď se při styku s vodou nějak rozpouštěl nebo při přechodu přes očka došlo k nějakému broušení.
Samozřejmě při zkoušce v tahu praskal zase jako niť. Když jsem ho zkoušel po navinutí na naviják, tak byla pevnost perfektní. Takže i tento vlasec proletěl brzy kotlem, což byla asi z mojí strany chyba, protože jsem ho mohl použít jako Pváčko na kaprech.
Jedno se ale značce Byron musí nechat. Samotný název ghost (duch) totiž naplnila nad očekávání u nejednoho rybáře. Pevně věřím, pokud bych s tímto vlascem vláčel ještě pár vycházek, rozhodně by mi na cívce nezůstalo vůbec nic. 🙂
Časem jsem si potom hledal recenze na tento vlasec, kdy jsem zjistil, že nejsem jediný blázen, který měl i málem neměl na navijáku tohoto ducha. Ostatně recenze si můžete přečíst zde. Pokud se o tomto chcete sami přesvědčit, Byron Ghost je ještě stále na prodej na několika e-shopech.
Takto bych mohl popsat ještě pár favoritů, ale raději je nechám jenom ve svých vzpomínkách. Zkrátka problémy s vlascem asi zažil každý rybář. Nicméně se o tom můžete podělit v diskuzi pod článkem. Nejenom negativně, ale i doporučením na kvalitní vlasec.
Za největší nešvar většiny vlasců na trhu považuji to, jak výrobci úmyslně lžou na obalech. V tom se mnou bude určitě souhlasit většina rybářů. Například si koupíte průměr 0.25 a po přeměření zjistíte, že je to průměr 0.29. Ještě horší je to ale u nosnosti vlasců.
Jelikož je nosnost u vlasce klíčový faktor, podle kterého se většina rybářů rozhoduje při nakupování, tak ji výrobci samozřejmě uměle zvětšují. Není výjimkou, že je nosnost navýšena o jednou krát tolik, než ve skutečnosti opravdu je.
Při psaní článku na boilies z Decathlonu jsem narazil na Youtube kanál Rybareni CZ/SK. Zaujalo mě zde video o testu vlasců a šňůr. Testman z tohoto kanálu uvedl v popisku videa tyto informace.
Při zkoušce pevnosti došlo na otestování těchto vlasců a šňůr: Shimano Kairiki, Power Pro, Spider Wire, Berkeley Fire Line, Giants Fishing, Daiwa, Dam, Esox Raptor, Trabucco Max Carp, Jaxon Crocodile, Fin Methodfeed, Ion Power Feeder Pro Awais.
Testovaní vlasců a šňůr proběhlo za stejných podmínek, vždy s klasickým uzlem a smyčkou. Všechny uzle u šňůry i vlasce byli před dotažením navlhčené. Přesto je s podivem, že hlavně pletené šňůry praskaly pod uzlem, nebo naprosto mimo něj.
Člověk by čekal, že se šňůra rozerve v uzlu, kde bude spoj nejnamáhanější, což ve většině přepadů nikdy není tak. Reálně by hrozilo, že člověk přijde o velký kus návinu na navijáku. Na pevnost šňůry má největší vliv její zapletení při výrobě.
V testu je jasně vidět, že většina šňůr má toto zapletení velmi nekvalitní, podobné tomu, jak to na úrovni šňůr z Číny. Pokud má šňůra kvalitní materiál, ale je špatně zapletená (více nebo méně utažená) vznikají tak místa, která jsou logicky slabší při niž dochází k prasknutí.
Nosnost vlasců byla logicky oproti šňůrám nižší. Vlasec se jako nylonové vlákno vyznačuje průtažností. Přesto byli i zde velké rozdíly. Nejlepších výsledků dosáhli vlasce za použití smyčky. Proto vidím používáni smyčky jako nejlepší.
Testy vlasců a šňůry v tomto videu mají pouze informativní charakter a nemohou být použity pro připadne soudní spory, protože testy neproběhli žádným standardem ISO. Hlavně u vlasců s označením Fish kg, není možné právně určit nosnost.
Taková metrická jednotka totiž oficiálně neexistuje, jedna se pouze o éterický údaj, s nulovou vypovídající hodnotou o nosnosti vlasce. Přesto, by jsme se měli proti těmto praktikám vymezit a ukázat, že tyto nic neříkající výrobky kupovat nebudeme.
Jedině tak máme možnost dostat to, co je na obalu a hlavně, to bude pravdivé. Přesto se i tak dají najít na rybářském trhu vlasce i šňůry, které jsou pravdivé a odpovídají tomu, co tvrdí na obale. Takové výrobce je naopak potřeba podpořit nákupem. Jen tak dokážeme dostat zmetky z rybářského trhu.